Soor = mykóza

Kvasinky Candia albicans, najbežnejšie pôvodcu pošvových mykóz, môžu zaúčtočit aj inak.
Kvasinka Candida je pritom prirodzeným obyvateľom ľudských čriev a za normálnych okolností neškodí, ak sú rôzne kvasinky a baktérie žijúce na slizniciach kdekoľvek po tele (v črevách, v pošve, z ústach …) v správnej rovnováhe.

Mnohé ženy ešte len ako čerstvé mamičky prvýkrát počuť termín „soor“ alebo „soor“. Jedná sa, rovnako ako pri vaginálnej mykózy, o kvasinkovú infekciu Candidou albicans, ale tentoraz v ústach. K moučnivce sú náchylné hlavne bábätká od narodenia do jedného roku veku. Soor sa prejavuje bielymi fliačikmi v ústach dieťatka, na jazyku i na poschodí, a nie je to nič neobvyklé. Napriek tomu je vhodné pri týchto príznakoch navštíviť detského lekára.

Ako sa môže bábätko nakaziť touto kvasinkou? Možností je viac.
Ako sa môže bábätko nakaziť touto kvasinkou? Možností je viac. 
 Jednou z nich je nákaza z pôrodných ciest matky, čo sa môže stať aj preto, že v tehotenstve sú mykózy v oblasti rodidiel oveľa častejšie. Niektorí gynekológovia odporúčajú tesne pred pôrodom preventívne preliečenie rodičky na pošvovej mykózu, práve aby nedošlo k tomuto prenosu. Vzhľadom k prítomnosti Candidy v tráviacom ústrojenstve však nie je neobvyklý ani prenos z plienok, cez cumlíky a hračky, ktoré si bábätka radi strkajú do pusy. Soor sa môže objaviť aj sama od seba napríklad po liečbe antibiotikami, kedy dôjde k vybitiu „priateľských“ baktérií, ktoré držia „na uzde“ Candidu přítomou na sliznicicích dieťaťa.

Mamičky, ktoré dojčia, sa môžu od bábätka nakaziť – mykóza prsných bradaviek nie je nič príjemného, môže bolieť, svrbieť a spôsobiť praskanie pokožky na bradavkách. Aj keď mamička žiadne príznaky nemá, je potrebné, aby sa liečila súčasne s bábätkom. Pediater iste poradí vhodnú liečbu pre oboch, prvou voľbou zvyčajne býva niekoľkodňové nanášanie genciánová violete do pusinky dieťaťu aj na bradavky.

Jenamazol – rýchla liečba pošvových zápalov spôsobených kvasinkovou infekciou (pošvovej mykóza)

share small Soor = mykóza